Природні властивості води

Природна мінеральна вода «Березівська» (вода, що добувається на території санаторію-профілакторію «Березівські мінеральні води», в комплекс якого входить і «Березовий гай» — корпус № 11) володіє широким спектром цілющих властивостей. При цьому її вплив на організм визначається компонентами, що входять до її складу.

Гідрокарбонатний аніон (HCO3, вміст — 350-360 мг/дм3). Гідрокарбонатний аніон у складі мінеральних вод сприятливо впливає на вуглеводний і білковий обмін, має протизапальну дію, покращує засвоєння мікро- та макроелементів, підвищуючи інтенсивність окислювально-відновлювальних процесів та сприяючи виведенню шлаків. Разом з цим вугільна кислота і її солі беруть участь у регулюванні процесів дихання і травлення, усувають печію та відчуття тяжкості, знижують вміст цукру в крові.

Сульфати (SO24, вміст <100 мг/дм3). Сульфати в мінеральних водах зустрічаються у вигляді сірчанокислих солей кальцію, натрію та магнію. Вони мають холекінетичний вплив, що, у свою чергу, сприяє поступовому зменшенню жовчного міхура, усуненню застою жовчі, поліпшенню її відтоку з жовчних протоків і міхура.

Кальцій (Ca2+, вміст — 40-150 мг/дм3). Кальцій входить до складу шести головних елементів життя. Він сприяє ущільненню клітинних мембран, знижує кровоточивість, надає протизапальну дію; також іони кальцію знижують підвищену збудливість нервової системи, підсилюють скорочувальну функцію серцевого м’яза й активізують дію певних ферментів. І, звичайно ж, кальцій впливає на зростання кісткової тканини і стан зубів.

Натрій (K* + Na*, вміст — 20-150 мг/дм3). Катіон натрію легко всмоктується і є одним з основних іонів у плазмі крові та тканинних рідинах. Разом з супутнім іоном хлору підтримує в тканинах осмотичний тиск і грає важливу роль у водно-сольовому обміні організму, стимулює функціональний стан жовчних протоків і жовчного міхура, впливає на секреторну функцію залоз травного тракту і підсилює перистальтику кишечнику.

Магній (Mg2+, вміст — 10-50 мг/дм3). Магній є складовою частиною тканинних рідин і кліток організму, має жовчогінну дію та здатність знижувати рівень холестерину в крові. Подібно до кальцію він ущільнює клітинні мембрани, необхідні для чіткої роботи нервової і м’язової систем. Відкладаючись у м’язах, катіон магнію активізує процес анаеробного обміну вуглеводів і допомагає організму залишатись в тонусі. Тому вживання мінеральних вод, багатих магнієм, корисно при інтенсивних фізичних і розумових навантаженнях, нервових напруженнях, заняттях спортом.

Метакремнієва кислота (H2SiO3, вміст — 10-60 мг/дм3). Крем’янисті води мають різносторонню і високоефективну лікувальну дію — протизапальну, болезаспокійливу і седативну. Такий біологічний процес як старіння частково характеризується зниженням вмісту кремнію в організмі. Метакремнієва кислота, знаходячись в мінеральних водах в основному в колоїдному стані, виявляє значну здатність до адсорбції, що забезпечує її виражену антитоксичну дію. Крім того, кремній сприяє утворенню та росту кісток і волосся.

Рівень кислотності pH — 6,9 — близький до нейтрального.

Березівська мінеральна вода є маломінералізірованою, що зовсім не применшує її лікувальних властивостей. Відомо, що чим слабкіше розчин, тим більша кількість солей розпадається на окремі іони, які активно впливають на організм, надаючи часом навіть більш комплексну дію, ніж води з великою мінералізацією. Це зумовлено не кількістю компонентів, які входять до складу води, а їхньою якістю і поєднанням. Загальна мінералізація становить 0,5-1,0 г/дм3.

Через наявність лікувальної концентрації колоїдних з’єднань метакремнієвої кислоти вода «Березівська» відноситься до класу кремнієвих мінеральних вод і найбільш близька до Шаянської води Закарпаття. Метакремнієва кислота є природним сорбентом, детоксичним засобом. Тому «Березівська» хороша у вигляді кишкових зрошень при захворюваннях кишечника, колітах і найголовніше — при лікуванні хворих на цукровий діабет.

За рівнем мінералізації, температурі, хімічному складу «Березівська» найбільш близька до вод бельгійського курорту СПА. Однією з особливостей Березівської мінеральної води є наявність у її складі лікувальної концентрації органічних речовин, що робить її схожою на трускавецьку Нафтусю. Органічні речовини, що входять до складу води, вибірково впливають на біосинтез фізіологічно активних речовин в організмі, які істотно підвищують інтенсивність секреції жовчі, її здатність до розчинення каменів. Оскільки ці речовини потрапляють не лише до печінки, але й до нирок і кишечнику, активізується функціональна діяльність цих органів і систем, внаслідок чого зростає детоксикаційна здатність усього організму. Вода «Березівська» має гормономодулюючу дію, на чому заснована її здатність нормалізувати обмінні процеси в організмі.

Згідно з результатами досліджень, проведеними в Одеському НДІ медичної реабілітації та курортології, показниками для лікувального застосування природної мінеральної води «Березівська» є:

— хронічні захворювання нирок і сечовивідних шляхів;

— хронічні захворювання печінки, жовчного міхура і жовчних шляхів;

— ожиріння аліментарне, подагра, сечокислий діатез;

— ішемічна хвороба серця не вища за 1-2-у стадії;

— хронічні інтоксикації, зокрема солями важких металів і радіонуклідами.

Таким чином, природна питна мінеральна вода «Березівська» має широкий спектр оздоровчих і лікувальних властивостей:

— підвищує життєвий тонус організму, регулює температуру;

— нормалізує обмінні процеси в організмі;

— сприяє виведенню шлаків і токсинів;

— покращує травлення, смакові якості їжі, чаю та кави, сприятливо впливає на відновлення функції печінки та жовчного міхура;

— вона не калорійна і допомагає зменшувати апетит під час дієт;

— сприяє зниженню ваги;

— має протизапальні і бактерицидні властивості;

— нормалізує кровообіг;

— не містить хлору;

— укріплює ясна і зубну емаль;

— перешкоджає розвитку карієсу та пародонтозу.

І ось це поєднання малої мінералізації та органіки, як у Нафтусі, метакремнієвої кислоти, як в Шаянської, заліза, як у Желєзноводську, і мікроелементного складу бельгійського курорту СПА і визначає унікальність Березівської мінеральної води.

При всій своїй корисності «Березівську» просто можна вживати як прохолодний напій, приємний смак і свіжість якого легко втамовує спрагу і піднімає загальний тонус організму.